NAUJIENOS

Šv. Onos atlaidai ir Oninių šventė 2024-07-21

   

   Ten, kur Siesartis susilieja su Šešupės vingiais, kur dar XVI a. jau minimi Slavikai, užverstas ne vienas istorijos ir santvarkos puslapis, gyvuoja Slavikų Šv. Onos parapijos parapijiečiai. Čia jie švenčia Šv. Onos atlaidus ir Onines. Šiemet vienas iš pagrindinių akcentų – Šv. Onos parapijos bažnyčioje atlaidų Šv. Mišių metu konsekruojamas naujasis bažnyčios altorius. Iškilmėms vadovavęs Vilkaviškio vyskupijos vyskupas Rimantas Norvila linkėjo, kad altoriaus konsekracijos šventė visai parapijai lai primena, jog Dievas čia yra su mumis. Jog jis ateina į mūsų tarpą, kad mus atgaivintų, stiprintų, drąsintų kasdienybės sunkumuose kaip Jėzus prabyla Evangelijoje: „Ateikite pas mane visi, kurie vargstate ir esate prislėgti: aš jus atgaivinsiu“. (Mt 11,28). Altoriaus ir sakyklos projekto autorius Zigmantas Brazauskas, pagamino Antanas Šlapkauskas. Klebonas kun. Romas Budrevičius autorius ir svečius pakvietė parašais patvirtinti perdavimo aktą...

   Po iškilmingų Šv. Onos atlaidų parapijiečiai rinkosi į tradicinę Oninių šventę, kur visi buvo vaišinami gira ir namine duona.  

   Oninės – tai vasaros šventė, kurios metu moterys šiuo vardu pažymi varduves – Šventą Oną. Šventos Onos atlaidai Slavikuose turi ilgą istoriją. Jie buvo pradėti švęsti nuo 1814 metų. Šį kartą šventės dalyviai buvo pakviesti nusikelti į tarpukario Slavikus, pajusti to laikmečio dvasią,pažaisti ir įsikūnyti į tų laikų slavikietį, įsiamžinti prie senos 1931 m. Slavikų „Pavasarininkų“ kuopos fotografijos, foto arkos „Oninės Slavikuose“ bei foto būdelėje. Taip pat prie tarpukario laikotarpio prisiliesti buvo galima teatralizuotoje edukacijoje „Amžinasis pasienis“. Vaikų užimtumui ir pramogoms veikė dailės dirbtuvėlės ir senoviniai žaidimai, mažųjų džiaugsmui ore skraidė muilo burbulai.

   Šventinę aplinką sukūrė Slavikų seniūnijos darbuotojų ir gyventojų pastatyta nauja pavėsinė, lauko ekspozicija „Slavikų miestelis tarpukaryje“ - nepaskolinta iš Zanavykų muziejaus, tai daugiau negu dešimties šeimų prisidėjimas. Tai ir malūnas, ir mėsinė, ir alinė, pieninė, klojimo teatras.

   Šventės vedėjos – tarpukario ponios Ingrida Baršauskienė ir Birutė Mačienė pristatė faktus apie to meto gyvenimą Slavikuose. „Tarpukario Slavikuose virte virė gyvenimas. Nuo seno Slavikai buvo, kaip ir dabar yra, pasienio gyvenvietė. Veikė muitinė, dirbo pasienio policijos pareigūnai. Slavikuose reikalinga buvo ir daboklė. Slavikiečiai buvo verslūs žmonės, čia veikė 3 parduotuvės: privati, kooperatyvo ir Mažeikos mėsos parduotuvė. Alinės buvo dvi. Degtinė pardavinėjama „Monopolyje“. Slavikuose veikė pieno nugriebimo punktas. Čia taip pat veikė du malūnai – vėjinis ir garinis, kuriuose malė, pikliavojo, gamino manus. Netoli bažnyčios pas gyventoją buvo įsikūrusi pradžios mokykla. Slavikai galėjo džiaugtis pranašumu prieš kitus, net ir didelius miestelius, tuo, kad keletą dešimtmečių Slavikuose gyveno ir dirbo plačiai apylinkėje žinomas gydytojas Jonas Povilaitis.

   Tais laikais dirbo du veterinarijos gydytojai: privatus ir valdiškas. Slavikai turėjo ir vaistinę. Slavikiečiai turėjo bažnyčios chorą. Galima pasigirti, kad jie dalyvavo pirmojoje dainų šventėje Kaune. Čia buvo ir klojimo teatras, džiuginęs pastatytų spektaklių gausa. Slavikuose buvo gausu ir organizacijų – veikė Šaulių sąjunga ir Moterų sąjunga, vaikų organizacija „Angėlaičiai“ ir Lietuvos jaunimo organizacija „Jaunalietuviai“. Čia aktyvią veiklą vykdė Jaunųjų lietuvių katalikų organizacija „Pavasarininkai“, kurie švęsdavo vasario 16-ąją, Motinos dieną, švento Aloyzo dieną. Šventės prasidėdavo pamaldomis bažnyčioje, paskui rinkdavosi klebonijos kieme, vaišėms, paskaitoms ir šokiams bei žaidimams“.

   Pasidžiaugta, kad pasitelkę šiuolaikines technologijas, į Onines „pasikvieti“ tarpukario Slavikų „Pavasarininkai“. Bendruomenės „Slavikiečiai“ idėją – pagaminti didelę 1931 m. fotografiją ant kluono sienos – įgyvendinti padėjo rėmėjui Albinas Markevičius, seniūnas Redas Juškaitis ir seniūnijos vyrai, MB „Knygnešiai“ vadovas Aivaras Kriščiūnas.

   Šventėje dalyvavo ir sveikinimo žodžius tarė rajono savivaldybės meras Raimondas Januševičius, rajono tarybos narys Edgaras Pilypaitis, seniūnijos seniūnas Redas Juškaitis, kuris bendruomenei pristatė auksarankius, pastačiusius naują pavėsinę bei įteikė padėkos dovaną. O seniūnijos specialistei Birutei Mačienei įteikta rajono mero padėka.

   Net 10 Slavikų Onučių sulaukė sveikinimų ir dovanų iš Slavikų seniūnijos seniūnaičių Neringos Žilionienės ir Raimondos Šuikienės rankų. Visoms kitoms Onoms ir Onutėms nusiųsta daug linkėjimų vardadienio proga ir padovanotas šventinis koncertas.

   Slavikų seniūnas Redas Juškaitis paskelbė ir apdovanojo 4 seniūnijos darbštuoles, kurios puoselėja tradicinius gėlių darželius. Padėką šventės rėmėjui ir nuolatiniam gerų darbų globėjui Šarūnui Konkuleičiui įteikė bendruomenės „Slavikiečiai“ pirmininkė Neringa Žilionienė. Naują Slavikų seniūnijos bendruomenės leidinuko „Slavikietis“ numerį pristatė ir šventės dalyviams išdalino Slavikų seniūnijos bendruomenės centro pirmininkė Renata Baltrušaitienė. Oninių šventę vainikavo atlikėjos Gabijos Kardauskaitės koncertas.

   Kad tradicinė šventė „Oninių šventė Slavikuose“ įvyko padėkota rėmėjams ir organizatoriams. Šventė finansuota pagal Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 20232025 metų veiksmų plano priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ programą - bendruomenės „Slavikiečiai“ pateiktas projektas „Oninių šventės tradicijų išsaugojimas“. „Ačiū“ tariame Slavikų seniūnijai ir jos darbuotojams, LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Šakių kultūros centro Kudirkos Naumiesčio padaliniui, bendruomenei „Slavikiečiai“, Šakių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Slavikų padaliniui, Slavikų seniūnijos bendruomenės centrui, kraštiečiui Albinui Markevičiui bei jo padėjėjui Šarūnui Konkulevičiui.

                                                                                                                                   Renata Baltrušaitienė

Fotografijos Aivaro Kriščiūno, Linos Poškevičiūtės ir Renatos Baltrušaitienės

Daugiau foto - NUOTRAUKOS