Pasakų iššūkis 2019


Šiais laikais daugelis vaikų patiria netektį, nes negauna progos pažinti pasakos… (pagal B. Bettelheim)

 Mokytojai beveik vieningai sutinka, kad pasaka yra vertybė pati savaime. Pasakos sekamos, skaitomos ir vaidinamos ugdytiniams ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio bei pagrindinio ugdymo įstaigose. 95 proc. apklaustųjų pedagogų pasakas naudoja savo darbe. Tačiau vis dar girdisi pastebėjimų apie tai, kad „vaikus sunkiai pavyksta sudominti pasaka“, „namuose jiems neskaitoma“, sudėtinga parinkti tinkamus tekstus ir t.t. Tad kodėl nesukūrus pasakų bendruomenės, nepasidalijus savo gerąja patirtimi, įžvalgomis, lūkesčiais bei rūpesčiais, kaip kad tėvelių įtraukimas į šį procesą, siekiant dar brandesnio vaikų auginimo proceso bei susikalbėjimo, augant su pasaka ir auginant. Esame įsitikinę, kad iniciatyva Pasakų iššūkis 2019, t. y. 21 dieną paeiliui skaitomos NE LITERATŪRINĖS pasakos tam pasitarnaus. Juk, mokslininkų teigimu, tiek užtenka suformuoti įgūdžiui. Idant, cituojant B. Bettelheim, „deramai supratę, kokių ypatingų privalumų turi pasakos, tėvai ir mokytojai pasirūpins, kad joms vaiko gyvenime vėl tektų šimtmečius turėtas svarbiausias vaidmuo“.pasakų tekstus ir eiliškumą galima rinktis savarankiškai iš turimų rinkinių, arba skaityti siūlomus. Kadangi pastarų yra daugiau nei po vieną 21 dienai, juos taip pat teks pasirinkti, arba skaityti kelis. Laisvė spręsti paliekama skaitytojams ir klausytojams. Papasakosite, kai Jums sekėsi. Pirmenybę teikiame stebuklinėms pasakoms ( ir pasakoms apie gyvūnus, jei vaikų amžius labai labai mažas ir jiems tokios pasakos mielesnės), bet kai kuriuos tekstus, pvz. iš italų liaudies pasakų rinkinio siūlome sąmoningai, su tikslu pažinti kitokį žanrą, kurį daugelis interneto platybių visomis progomis vartotojų žino kaip linkėjimų ar gerumo tekstus... Bet jų kilmė juk ne „visagalis internetas“, o konkrečios tautos išmonė, pasklidusi po pasaulį... Lietuviškų pasakų tekstų sąraše ir pasakų rinkinių yra daugiausiai ne atsitiktinai. Juk ką tik minėjome Lietuvos šimtmetį, o 2019 – ieji metai – dar ir paskelbti Pasaulio Lietuvių metais. Todėl skaitykime gausiai lietuviškas pasakas ir atminkime pagerbti tas kitas šalis, kurios priglaudė, namus, darbus ar šeimyninę laimę dovanojo lietuviams ir už Lietuvos ribų. Juk greičiausiai kiekvienas savo giminės istorijoje žinome bent keletą prosenelių kartos žmonių, vykusių ieškoti laimės, parvykusių ją suradus ar puoselėjus tolimoje Brazilijoje ar Amerikoje… Skaitydami pasaulio pasakas, prisiminkime ir Juos, savo gentainius tolimuose kraštuose.

Taigi mėgaukimės pasakų įvairove, ragaukime po truputį skirtingų pasaulio tautų pasakų skonio, suraskime panašumus ir skirtumus, o kas iš to išeis, - integruota pasaulio pažinimo pamoka, netradicinė kalbų diena ieškant negirdėtų terminų prasmės pasaulio tautų žodyne, nežinomų papročių studijos ar minimas šalis lankiusių svečių viešnagė - dalinsimės gerąja patirtimi po to. Imkime pasakas ir skaitykime! Malonių pasakadienių! 

Mūsų mokyklos 1 ir 4 klasės mokiniai taip pat dalyvauja "Pasakų iššūkyje 2019. Kiekvieną rytą mes pradėsime vis nauja pasaka. Kviečiame prisijungti pasakų mylėtojus!

Pradinių klasių mokytoja Judita Čereškevičienė